Psychologiczne znaczenie doświadczenia obcości – wykład Tomasza Jasińskiego

wrz 25th, 2016 | By | Category: Wydarzenia PTPJ (kalendarz)

fb_psychologiczne znaczenie

22 października 2016

13:00

Lokalizacja:

Massolit Books – Kraków, ul. Felicjanek 4

Instytut  Studiów  Archetypowych i Religijnych, Polskie Towarzystwo Psychoanalizy Jungowskiej i Massolit Books zapraszają zainteresowanych zjawiskami kulturowymi, psychoanalizą i duchowością na wykład Tomasza Jasińskiego dotyczący psychologicznego znaczenia doświadczenia obcości.

WSTĘP WOLNY

Kontakt w sprawie wykładu:
 contact@isar.edu.pl

Dzisiejszy świat targany jest rosnącymi w siłę polaryzacjami, które są zbiorową odpowiedzią na napięcia czasu globalnych przemian. W takich procesach kluczowa jest kategoria innego – obcego. W czasach takich niepokojów szczególnie ważne staje się zachowanie zdolności do dystansu i refleksji umożliwiającej zrozumienie dziejących się procesów. Może ono powstrzymać utożsamienie się ze skrajnościami i rozgrywanie tych sił w działaniu. Perspektywa psychologiczna umożliwia odniesienie się do tego, co obserwujemy wokół siebie i w czym jesteśmy pogrążeni. Na poziomie indywidualnym bezrefleksyjność prowadzi do konfliktu, utożsamienia się z fragmentem całości osoby i jednoczesną próbą unicestwienia reszty siebie. Na poziomie zbiorowym konflikt przybiera formę radykalizmów z tendencją do represji w stosunku do wszystkiego, co nie jest częścią naszej zbiorowości, w stosunku do Innego. Konflikt na poziomie zbiorowym to wojna.

Konfrontacja z Innymi może być jednak źródłem impulsu do rozwoju i osnową wewnętrznego wzrostu. Wykład jest refleksją nad tym, że w perspektywie psychologicznej doświadczenie obcości jest centralne. Jest ono zarówno początkiem jak i celem procesu rozwoju. Psychologia rozwojowa pokazuje, jak oswajanie obcości i rozpoznawanie w niej fragmentów siebie jest podstawą budowania się indywidualności, jak określa możliwości rozwoju i wreszcie odnajdywanie przez człowieka własnego miejsca w społeczeństwie, a przez społeczeństwo swojego miejsca w świecie. Spotkanie z Innym jest obszarem podróży przez życie.

O PROWADZĄCYM:

tjTomasz Jasiński jest psychoanalitykiem jungowskim, pracuje w Warszawie i w sieci globalnej. Studiował filozofię, psychologię i psychotronikę na kilku różnych uniwersytetach w kraju i za granicą. W trakcie kilkunastoletniej praktyki psychoterapeutycznej pracował z osobami dotkniętymi różnymi formami cierpienia i w różnym wieku, począwszy od osób poniżej trzeciego roku życia, do osób osiemdziesięcioletnich. Jest Członkiem Indywidualnym IAAP, członkiem założycielem PTPA oraz PTPJ, byłym prezesem dwóch kadencji PTPJ. Obecnie jest nauczycielem w szkoleniu całościowym, członkiem Zarządu oraz Komisji Szkoleniowej PTPJ, a także redaktorem naukowym w magazynach e-jungian.com i e-jungian.pl. Od bieżącego roku pełni rolę wicedyrektora Instytutu Studiów Archetypowych i Religijnych.

Interesuje się naturą cierpienia i procesami leczenia, ujętymi z perspektywy psychologii głębi i duchowości, punktami zranienia i zniszczenia w życiu indywidualnym i zbiorowym oraz powstającymi z nich potraumatycznymi strukturami rzeczywistości. Jest autorem tekstów w temacie spotkań między różnymi obszarami doświadczenia oraz przekraczania granic mentalnych wynikających z ustępującego paradygmatu myślenia o świecie i człowieku.

 

TEMATYKA INNYCH WYKŁADÓW Z SERII:

Małgorzata Kalinowska – „Polski kompleks kulturowy Cierpiącego Bohatera: perspektywa psychoanalityczna”, 24 września, godz. 13:00

Paweł Kieniewicz – „Ziemia Jałowa – Podróż w mitologii Swiętego Graala” – listopad, data zostanie potwierdzona wkrótce

Tags: , , , ,

Comments are closed.