100 lat psychoterapii i badań stresu pourazowego w Krakowie – Konferencja Międzynarodowa

cze 26th, 2014 | By | Category: Wydarzenia, Wydarzenia Polska

Konferencja1

 

Organizator: Katedra Psychoterapii UJ CM

Collegium Medicum, ul. św. Anny 12, Kraków

24.10.2014

 

Z listu od Organizatorów:

Szanowni Państwo,

W dniu 24 października 1914 roku został wygłoszony pierwszy wykład na temat diagnozowania zaburzeń pourazowych i ich leczenia psychoterapią. Było to pierwsze wystąpienie na ten temat w Krakowie, a prawdopodobnie i w Polsce. Chcemy uczcić tę rocznicę zapraszając Państwa do udziału w konferencji, której tematem będzie historia badań zaburzeń pourazowych w Uniwersytecie Jagiellońskim i historia równocześnie wprowadzanej do ich leczenia psychoterapii.

Powszechnie uważa się, że były to czasy, kiedy psychoterapia w ogóle powstawała na świecie, rozwijając się głównie w ośrodkach Wiednia i Zurychu. Dostrzeżenie przez psychiatrów krakowskich znaczenia zastosowania psychoterapii w leczeniu zaburzeń psychicznych, a szczególnie zaburzeń pourazowych, pokazuje jak bardzo nowoczesne były początki psychoterapii w Krakowie i w Uniwersytecie Jagiellońskim na tle jej rozwoju w innych ośrodkach akademickich ówczesnej Europy. Badania zaburzeń pourazowych rozpoczęte wówczas, są kontynuowane w Krakowie do dziś, praktycznie bez przerw innych niż okres II wojny światowej. W czasie Konferencji zostaną wygłoszone wykłady opisujące również pierwsze polskie zastosowania psychologii analitycznej i psychoanalizy. Wiele materiałów zostanie przedstawionych po raz pierwszy i będzie zawierać nigdy wcześniej nie- publikowane informacje.

Mamy nadzieję, że zainteresują Państwa najnowsze odkrycia dotyczące historii krakowskiej psychoterapii i badań zaburzeń pourazowych, które planujemy zaprezentować w czasie konferencji.

Zaproszonymi wykładowcami z zagranicy będą:

JOHN FORRESTER – profesor Uniwersytetu w Cambridge, historyk nauki, autor licznych publikacji na temat historii psychoanalizy m. in. znanej w Polsce książki „Kobiety Freuda”,

ANGELA GRAF-NOLD – profesor Uniwersytetu w Cambridge, historyk nauki, autor licznych publikacji na temat historii psychoanalizy m. in. znanej w Polsce książki „Kobiety Freuda”, psychoanalityk z Zurichu, kustosz muzeum Kliniki w Burghölzli, autorka publikacji na temat począ- tków psychologii analitycznej, m. in. o pracowni galwanometrii.

Konferencja będzie również jednym z wydarzeń uświetniających obchody jubileuszu 650-lecia Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Zarazem zapraszamy do udziału w „Konferencji Trzech Sekcji Psychoterapii” organizowanej w Krakowie w dniach 24–26 października 2014 roku, gdyż harmo- nogram obu wydarzeń został uzgodniony tak, żeby wszyscy zainteresowani mieli możliwość pełnego w nich udziału.

Krzysztof Rutkowski – Przewodniczący Komitetu Organizacyjnego

 

 

Gorąco zapraszamy do udziału w konferencji, która odbywa się równo sto lat po pierwszym wykładzie na temat zaburzeń pourazowych i psychoterapii. Następna taka okazja będzie dopiero w 2114 roku!

  • Udział w konferencji jest bezpłatny
  • Wszystkie wykłady będą tłumaczone symultanicznie na języki polskii angielski
  • Uczestnicy otrzymają materiały konferencyjne i potwierdzenia uczestnictwa
  • Za udział w konferencji zostaną przyznane punkty edukacyjne
  • Wymagana jest wcześniejsza rezerwacja miejsc, która będzie możliwa na stronie konferencji po 1.09.2014 r. Serdecznie zapraszamy

 Strona internetowa organizatora…

 

Pobierz ulotkę w pdf

 

 

Comments are closed.