Dr Joerg Rasche odznaczony złotym krzyżem zasługi

sty 22nd, 2013 | By | Category: Wiadomości

Z przyjemnością informujemy, że Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski odznaczył doktora medycyny Joerga Rasche Złotym Krzyżem Zasługi w uznaniu pracy społecznej prowadzonej w Polsce.

Rasche

Dr Joerg Rasche

Dr med. Joerg Rasche jest od kilkunastu lat głęboko zaangażowany w pracę dydaktyczną w Polsce. Od 2002 r. regularnie prowadzi wykłady i seminaria. Tematyką są szkolenia w zakresie psychologii analitycznej, psychoterapii, szczególnie Sandplay Therapy oraz zaburzeń psychicznych dzieci. Wykłady prowadził w Katedrze Psychiatrii UJ CM (2002-2006) i Katedrze Psychoterapii UJ CM (od 2007) a także w II Katedrze Chorób Wewnętrznych UJ CM (2005). Był kierownikiem kursu psychoterapeutycznego organizowanego przez Katedrę Psychoterapii UJ CM w latach 2008-2011. Łącznie poprowadził w Polsce ok. 30 szkoleń weekendowych oraz zorganizował tygodniowe szkolenie w Niemczech

Od wielu lat jest głęboko zaangażowany we wzmacnianie współpracy międzynarodowej pomiędzy psychiatrami i terapeutami z Polski i Niemiec, zwracając największą uwagę na różnice kulturowe i problemy historyczne pomiędzy obu krajami. Działalność ta nabrała szczególnego znaczenia po przystąpieniu Polski do UE i realnych możliwościach współpracy. Pozytywne konsekwencje dotyczą wzajemnego usprawnienia pomocy pacjentom psychiatrycznym.

W swej pracy zawodowej dr med. Joerg Rasche zajmował się dokumentowaniem zbrodni nazistowskich popełnionych na dzieciach i młodzieży, będących pacjentami w niemieckich szpitalach psychiatrycznych. Obecnie jest kierownikiem Kliniki Psychiatrii Dzieci i Młodzieży w Berlinie (Charlottenburg-Wilmersdorf). Był inicjatorem i głównym organizatorem konferencji naukowej na temat uprzedzeń kulturowych w pracy psychiatrycznej, ze szczególnym uwzględnieniem konsekwencji społecznych II Wojny Światowej, która odbyła się w 2005r. we Frankfurcie nad Odrą (mieście granicznym). Dr med. Joerg Rasche był wiceprezesem International Association for Analytical Psychology, wiodącego towarzystwa psychologii analitycznej, jedynego o zasięgu światowym, oraz przez kilka kadencji był prezesem Niemieckiego Towarzystwa Psychologii Analitycznej.

DSC_0097 _Kopiowanie_

Wojewoda Małopolski Jerzy Miller, JM Rektor UJ prof. dr hab. med. Wojciech Nowak, Dr med. Joerg Rasche

Nienaganna postawa etyczna i ofiarna działalność publiczna oraz działalność charytatywna w pełni uzasadniły odznaczenie dr med. Joerga Rasche Złotym Krzyżem Zasługi.

Ceremonia wręczenia odznaczenia odbyła 15 października 2012 roku w siedzibie Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.

Inne linki:

Święto Edukacji Narodowej na UJ

Wideo z zapisem ceremonii wręczenia nagród

Zdjęcia z uroczystości wręczenia nagród

Comments are closed.