Seminarium „Matka – wymiar archetypowy i rozwojowy”

sty 22nd, 2013 | By | Category: Wiadomości

1-2 grudnia 2012 W Krakowie odbyło się dwudniowe seminarium z udziałem osób spoza PTPJ: „Matka – wymiar archetypowy i rozwojowy” prowadzone przez Joerga Rasche, Beate Kortendieck-Rasche

 


„Matka jest najważniejszą osobą w życiu każdego człowieka. W pierwotnym trójkącie, wraz z ojcem, kształtuje pierwsze uczucia, doświadczenia i wzorce interakcji, pozostawiające swe ślady na całe życie. W tle osobowej matki i poprzez nią przejawia się Archetyp Matki, sięgający aż do najwcześniejszych instynktownych obszarów ludzkiego życia, jak również do najgłębszych poziomów religijnego doświadczenia, które przejawia się w obrazach Bogini Matki. Doświadczana przez dziecko jedność z matką jest rodzajem raju otoczonego granicami, z którego dziecko musi wydostać się i stanąć do walki z pierwszym smokiem – uroborycznym stanem nieświadomości. W trakcie seminarium będziemy poddawać refleksji niektóre z tych aspektów.”

Joerg Rasche

 


 

 

Rasche

Joerg Rasche

 

Joerg Rasche

Psychoanalityk Jungowski, psychoterapeuta. Członek towarzystw: DGAP, DGPT, IAAP, DGST, ISST. Wiceprezes Międzynarodowego Towarzystwa Psychologii Analitycznej (IAAP) w poprzedniej kadencji. Dyrektor Kliniki Psychiatrii Dzieci w Berlinie (Charlottenburg-Wilmersdorf).

Jest psychiatrą dziecięcym w praktyce z dziećmi i dorosłymi, terapeutą sandplay i wykładowcą w Instytucie C. G. Junga w Berlinie. Prowadzi wykłady w Krakowie, Rydze, Niemczech, Szwajcarii, Francji  Włoszech.

Wykształcony muzyk (organy, pianino, klawesyn).

Zainteresowania i publikacje: symbolizacja i przeniesienie, relacja pomiędzy psychologią analityczną i sztuką, twórczość, mitologia, muzyka, polityka, procesy ekologiczne i ich relacja do nieświadomości.

W 2012 roku Prezydent Polski Bronisław Komorowski przyznał dr Rasche Złoty Krzyż Zasługi w uznaniu jego pracy szkoleniowej w Polsce.

 

Beate Rasche

Beate Kortendieck-Rasche

 

Beate Kortendieck-Rasche

 

Jest ginekologiem i położnikiem oraz terapeutą par. Od wielu lat pracuje z kobietami w ciąży uwzględniając w swojej pracy analizę ich snów.

 

 

 

 

 

Tags: , , ,

Comments are closed.