Klub Dyskusyjny: Ewangelia Tomasza – Echa Psychologii Głębi

paź 8th, 2016 | By | Category: Wydarzenia PTPJ (kalendarz)

 

klub_ewangelia_tomasza

25 listopada 2016

18:30 – 20:30

Lokaliacja:

Gabinet Psychoanalityczny, Czeladź ul. Żabia 12

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych punktami stycznymi pomiędzy psychoanalizą a kulturą na spotkania Klubu Dyskusyjnego w Czeladzi organizowanego przez Instytut Studiów Archetypowych i Religijnych i Polskie Towarzystwo Psychoanalizy Jungowskiej. Moderator dyskusji: Małgorzata Kalinowska.

WSTĘP WOLNY

Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc osoby zainteresowane udziałem prosimy o potwierdzenie uczestnictwa mailowo:

contact@isar.edu.pl

____________________________

Gość spotkania: Paweł Kieniewicz

Moderator dyskusji: Małgorzata Kalinowska

Ewangelia Tomasza, odnaleziona w 1945 r. w Egipcie, jest zbiorem przekazów przypisywanych Jezusowi, które prawdopodobnie są równie stare, jak Ewangelie kanoniczne. Według niektórych biblistów, Ewangelia najprawdopodobniej była rozpowszechniona w Syrii w kościołach założonych przez Świętego Tomasza i reprezentuje strumień mistycznego Chrześcijaństwa obecny w okolicach Morza Śródziemnego w czasie pierwszych dwóch wieków n.e.

Charakterystycznymi cechami Ewangelii Tomasza jest zwracanie większej uwagi na samopoznanie niż na wiarę, rozumienie Królestwa Niebieskiego jako przeżycia teraźniejszego, a nie stanu pośmiertnego, i podkreślanie znaczenia pełni duchowej. Wątki te mają wiele wspólnego z pewnymi aspektami psychologii głębi według Carla Gustava Junga.

Zapraszamy serdecznie na spotkanie ze znaczeniem Ewangelii Tomasza dla naszej współczesności i dyskusję o jej psychologicznych wymiarach. Uczestnicy spotkania Klubu Dyskusyjnego otrzymają przed spotkaniem polskie tłumaczenie Ewangelii.

 

Grudniowe spotkanie: informacje wkrótce 

GOŚĆ  SPOTKANIA:

isar-paul-kieniewicz-1-150x150Paweł Kieniewicz BSc: St. Andrews i MA (astronomia): UCLA; MSc (geofizyka): UC Santa Barbara. Paweł wykładał astronomię, geologię, filozofię i fizykę. Jest specjalistą w grawimetri i polu magnetycznym Ziemi. Przez dwadzieścia lat pracował  jako geofizyk przy poszukiwaniach ropy naftowej i gazu. Do jego szczególnych zainteresowań należy teoria Gai, natura świadomości i wczesnochrześcijańskie teksty. Jest członkiem Zarządu Scientific and Medical Network, gdzie często publikuje artykuły dotyczące nowego rozumienia relacji pomiędzy nauką a religią i założycielem Instytutu Studiów Archetypowych i Religijnych.

Tags: , ,

Comments are closed.