Klub Dyskusyjny: Kobiecość i męskość – czasy transformacji, czy radykalizacji?

wrz 25th, 2016 | By | Category: Wydarzenia PTPJ (kalendarz)

klub_kobiecosc-i-meskosc_fb

21 października 2016

18:30 – 20:30

Lokaliacja:

Gabinet Psychoanalityczny, Czeladź ul. Żabia 12

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych punktami stycznymi pomiędzy psychoanalizą a kulturą na spotkania Klubu Dyskusyjnego w Czeladzi organizowanego przez Instytut Studiów Archetypowych i Religijnych i Polskie Towarzystwo Psychoanalizy Jungowskiej. Moderator dyskusji: Małgorzata Kalinowska.

WSTĘP WOLNY

Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc osoby zainteresowane udziałem prosimy o potwierdzenie uczestnictwa mailowo:

contact@isar.edu.pl

Kobiecość i męskość w przestrzeni społecznej to współcześnie jeden z bardziej „gorących” tematów. Ogniskujące się wokół nich burzliwe dyskusje i redukcjonistyczne uproszczenia wydają się wskazywać na to, że w czasach „płynnej nowoczesności” stare definicje, w tym psychologiczne, tracą swoją znaczeniową pojemność i nie do końca są w stanie uchwycić nasze doświadczenie.

Terminy powiązane z kobiecością i męskością łatwo przechodzą w konkretyzacje – bezsprzeczne definicje, albo mityczne objaśnianie ich znaczenia. Przykładem jest zmiana terminów „gender”, czy „feminizm” z pojęć opisujących dziedzinę nauk humanistycznych w terminy-znaki, które równane są z ideologiami. Rzeczywistość jednak idzie swoją drogą – role płciowe zmieniają się, czego doświadczamy w pracy, w naszym codziennym zachowaniu, a nawet w modzie. Próba odwołania się do wcześniejszego rozumienia – wpływu patriarchalnej kultury, wewnętrznej kobiecości w mężczyźnie, męskości w kobiecie, nie do końca obejmuje to co się z nami dzieje. Czy więc, jak to zauważają niektórzy socjolodzy, stoimy na progu przedefiniowania starych pojęć i tworzenia nowych, które pozwolą zrozumieć nam naszą rzeczywistość? Czy to co się dzieje jest radykalną zmianą, jeżeli chodzi o płciowość, czy powrotem radykalnego patriarchatu?

Stawiając sobie te pytania na pierwszym z cyklu spotkań, zapraszamy Państwa na wznowione spotkania Klubu Dyskusyjnego Psychoanaliza Kultury w Czeladzi. Poszukując na nie odpowiedzi będziemy przywoływać obecne zjawiska, które doświadczamy w codziennym życiu i w przestrzeni społecznych debat. Będziemy się zastanawiać nad tym, dlaczego płciowość z jednej strony staje się coraz bardziej płynna (w odniesieniu do starych definicji), a z drugiej zaostrzają się i radykalizują punkty widzenia i przepisy prawne do niej się odnoszące (np. obecny kryzys wokół zaostrzenia prawa aborcyjnego). I z całą pewnością postawimy sobie pytanie: czym jest gender? – „diabelską ideologią”, czy jednym z pojęć, którym próbujemy objąć naszą zmieniającą się rzeczywistość?

 

Listopadowe spotkanie: Paweł Kieniewicz: “Ewangelia Tomasza – echa psychologii głębi”

 

O MODERATORCE SPOTKANIA:

ISAR Małgorzata KalinowskaMałgorzata Kalinowska jest analityczką jungowską, tłumaczką i autorką tekstów z zakresu traumy kulturowej i treningu psychoanalitycznego. Jest członkiem indywidualnym International Association for Analytical Psychology (IAAP), członkiem założycielem Polskiego Towarzystwa Psychoanalizy Jungowskiej (PTPJ) i redaktorem głównym jungowskich magazynów internetowych e-jungian.com i e-jungian.pl. Od tego roku pełni funkcję dyrektora Instytutu Studiów Archetypowych i Religijnych. Uczy również na Szkoleniu I stopnia z zakresu psychoanalizy jungowskiej w PTPJ. Ma siedemnastoletnie doświadczenie psychoterapeutyczne, pracuje w prywatnej praktyce jako terapeuta indywidualny i grupowy w Czeladzi.

Małgorzata interesuje się punktami spotkań między psychologią, socjologią i literaturą, pozwalającymi na zrozumienie długoterminowych reakcji na traumatyczne doświadczenia na poziomie narodów i kultur. Zajmuje się również reakcją psychiki na doświadczenia traumatyczne według współczesnego psychoanalitycznego rozumienia. Jako dla nauczyciela teorii i praktyki analitycznej ważne jest dla niej to, w jaki sposób nasze podejście formowane jest przez współczesny paradygmat naukowy i kulturowy, i dynamika treningu na pograniczu różnych kultur. Jest fascynatką alchemii, kultury mestiza, koncepcji pogranicza we współczesnej eseistyce i psychologii, i koncepcji „zjawy” wyjaśniającej wpływ nieobecnych i utraconych elementów psychiki kulturowej (Derrida, Abraham i Torok, Kimbles).

Tags: , , , , ,

Comments are closed.