Polski kompleks kulturowy Cierpiącego Bohatera: perspektywa psychoanalityczna – wykład Małgorzaty Kalinowskiej

wrz 5th, 2016 | By | Category: Wydarzenia PTPJ (kalendarz)

fb_cierpiący bohater

24 września 2016

13:00

Lokalizacja:

Massolit Books – Kraków, ul. Felicjanek 4

 

Instytut  Studiów  Archetypowych i Religijnych, Polskie Towarzystwo Psychoanalizy Jungowskiej i Massolit Books zapraszają zainteresowanych zjawiskami kulturowymi, psychoanalizą i duchowością na pierwszy z serii wykładów, tym razem dotyczący niezwykle interesującego aspektu polskiej psychiki zbiorowej.

WSTĘP WOLNY

Kontakt w sprawie wykładu:
 contact@isar.edu.pl

Kompleks kulturowy to pojęcie z zakresu psychologii analitycznej wywodzącej się z prac C. G. Junga, za pomocą którego możliwe staje się głębsze rozumienie procesów zachodzących na poziomie zbiorowej świadomości i kultury. Często jest rezultatem traumatycznych doświadczeń na poziomie zbiorowym, szczególnie jeżeli mają one powtarzający się charakter. Wykład oparty jest na rozdziale opublikowanej w tym roku pracy zbiorowej dotyczącej tej tematyki – „Europe’s Many Souls: Exploring Cultural Complexes and Identities” (red. J. Rasche, T. Singer) – „The Suffering Hero and Messianism in a Polish Cultural Complex”, w którym Małgorzata Kalinowska przedstawia propozycję rozumienia powtarzających się wzorców związanych z cierpieniem i heroizmem w polskiej literaturze, sztuce, polityce i w życiu społecznym.

Kompleks kulturowy Cierpiącego Bohatera, którego wyraźne początki możemy ulokować w czasach polskiego romantyzmu, pojawiał się wielokrotnie w polskiej symbolice zbiorowej, szczególnie w czasach zmagań i reakcji na wydarzenia traumatyczne. Jego ostatni powrót wiąże się ze społeczną reakcją na katastrofę smoleńską w 2010 roku. W trakcie wykładu zastanawiać się będziemy nad funkcjami kompleksu zarówno na poziomie indywidualnym i zbiorowym, pozwalającymi z jednej strony na ochronę tożsamości kulturowej w czasach zagrożenia, z drugiej zaś nad jego obronnym znaczeniem, chroniącym między innymi przed powrotem do przeszłych traumatycznych doświadczeń, czy przed kruchym doświadczeniem tożsamości we współczesnej płynnej nowoczesności.

 

O PROWADZĄCEJ:

ISAR Małgorzata KalinowskaMałgorzata Kalinowska jest analityczką jungowską, tłumaczką i autorką tekstów z zakresu traumy kulturowej i treningu psychoanalitycznego. Jest członkiem indywidualnym International Association for Analytical Psychology (IAAP), członkiem założycielem Polskiego Towarzystwa Psychoanalizy Jungowskiej (PTPJ) i redaktorem głównym jungowskich magazynów internetowych e-jungian.com i e-jungian.pl. Od tego roku pełni funkcję dyrektora Instytutu Studiów Archetypowych i Religijnych. Uczy również na Szkoleniu I stopnia z zakresu psychoanalizy jungowskiej w PTPJ. Ma siedemnastoletnie doświadczenie psychoterapeutyczne, pracuje w prywatnej praktyce jako terapeuta indywidualny i grupowy w Czeladzi.

Małgorzata interesuje się punktami spotkań między psychologią, socjologią i literaturą, pozwalającymi na zrozumienie długoterminowych reakcji na traumatyczne doświadczenia na poziomie narodów i kultur. Zajmuje się również reakcją psychiki na doświadczenia traumatyczne według współczesnego psychoanalitycznego rozumienia. Jako dla nauczyciela teorii i praktyki analitycznej ważne jest dla niej to, w jaki sposób nasze podejście formowane jest przez współczesny paradygmat naukowy i kulturowy, i dynamika treningu na pograniczu różnych kultur. Jest fascynatką alchemii, kultury mestiza, koncepcji pogranicza we współczesnej eseistyce i psychologii, i koncepcji „zjawy” wyjaśniającej wpływ nieobecnych i utraconych elementów psychiki kulturowej (Derrida, Abraham i Torok, Kimbles).

TEMATYKA KOLEJNYCH WYKŁADÓW:

Tomasz Jasiński – „Psychologiczne znaczenie doświadczenia Obcości”, 22 października, godz. 13:00

Paweł Kieniewicz – „Ziemia Jałowa – Podróż w mitologii Swiętego Graala – listopad, data zostanie potwierdzona wkrótce

Tags: , , , ,

Comments are closed.