Journal of Analytical Psychology – XII Międzynarodowa Konferencja

sie 11th, 2013 | By | Category: Berlin 2014, Polecane, Wydarzenia świat

conferenceXII Międzynarodowa Konferencja Journal of Analytical Psychology

29 maj – 1 czerwiec 2014

Berlin, Niemcy

 

„Różnorodność jungowskiego doświadczenia klinicznego: kompleks, tożsamość, intersubiektywność”

 

Sto lat temu ostatecznie sformalizowało się rozstanie pomiędzy Freudem a Jungiem. Stowarzyszenie Psychoanalityczne z Zurichu na drodze głosowania zostało usunięte z Międzynarodowego Stowarzyszenia Psychoanalitycznego i ufundowało w 1914 roku Stowarzyszenie Psychologii Analitycznej. Pięćdziesiąt lat później Michael Fordham – opierając się na swoim doświadczeniu analizy dziecięcej i swych rozległych kontaktach z psychoanalitykami, szczególnie z Winnicottem – wprowadził pojęcie deintegracji próbując przerzucić pomost pomiędzy rozwojowym podejściem psychoanalitycznym a Jungowskim rozumieniem archetypu i obrazu.

Na ostatniej Konferencji Journal of Analytical Psychology w Bostonie w kwietniu 2013 roku Warren Colman uznał perspektywę relacyjną za „pomost pomiędzy różnymi podejściami w obrębie jungowskiego środowiska” i zwrócił uwagę na to, że niektórzy z amerykańskich jungistów interesują się „perspektywami relacyjnymi i intersubiektywnymi z tych samych powodów, z których londyńscy jungiści zwrócili się do Brytyjskich psychoanalityków dekady wcześniej”. I chociaż wszyscy ci analitycy identyfikują się jako 'rozwojowi jungiści’, istnieją pomiędzy nimi znaczące różnice, jeżeli spojrzy się głębiej.”

Jakie są nasze współczesne poglądy dotyczące tych wzajemnie wzbogacających się perspektyw w świetle współczesnej pracy klinicznej? I jak wpływają na nas określone warunki – geograficzne i kulturowe – w których praktykujemy psychologię analityczną?

 

Buttontext

 

Tags: , , , , , , , , , , , , , , ,

Comments are closed.