
„Sceny z Czerwonej Księgi C. G. Junga”
Czwartek był szczególnie bogatym dniem jeżeli chodzi o program sesji plenarnych i warsztatowych. Poniżej wspominamy kilka z nich:
Sesja plenarna Yehudy Abramovica „Jung’s understanding of schizophrenia – is still relevant in the area of the brain?” przedstawił zastosowanie analizy jungowskiej pracy z osobami chorobami na schizofrenię, podkreślając między innymi znaczenie osobowego aspektu i znaczeń przejawiających się w przeżyciach osoby w psychozie oraz znaczenie postawy osoby leczącej i jej zdolności do objęcia uwagą zasobów osoby chorującej.
Donna Cozort i Joy Schavarien w poruszający sposób pokazały wykorzystanie pracy z obrazem graficznym w terapii z głębokiego doświadczenia traumatycznego – pozwalające na wydobycie doświadczenia traumatycznego na poziom obrazu i a następnie reprezentację obrazu na poziomie graficznym. Prezentacja Joy Schavarien dotyczyła tematu dotychczas rzadko omawianego w psychoterapii w kontekście traumy – syndromu „boarding schools”.
Z dużym zainteresowaniem spotkał się również wykład Joerga Rasche dotyczący Europejskich kompleksów kulturowych, który, jak już kiedyś wspomnieliśmy jest laureatem Złotego Krzyża Zasługi Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej. Joerg Rasche w swojej prezentacji nawiązał do mitów założycielskich narodów europejskich i stawiał pytania dotyczące dynamiki i przejawów dominujących kompleksów kulturowych.
W kolejnej sesji Murray Stein, Paul Brutsche, Dariane Pictet i John Hill przedstawili sceny z „Czerwonej Księgi”.
Wieczorem odbyła się Gala Uczestników, na której członkowie IAAP wystąpili z prezentacją artystyczną (patrz program poniżej):