Kongres IAAP, wtorek – 20 sierpnia

sie 20th, 2013 | By | Category: Kongres IAAP - najświeższe informacje, Najnowsze
Kopenhaga - Mała Syrenka

Kopenhaga – Mała Syrenka

Każdy dzień konferencji zaczyna się od sesji Dream Matrix, która jest szczególnie interesujacym doświadczeniem ze względu na spotkanie w przestrzeni międzykulturowej.

Jednym z ciekawszych wykładów plenarnych było wystąpienie Pii Skogemann na temat ośmiostopniowej struktury baśni. W żywej dyskusji zwracano uwagę na istotność perspektywy zbiorowej w rozumieniu znaczeń w obrazie relacji kobiety i mężczyzny w baśniach. W cyklu sesji równoległych wyróżniał się przygotowany z niezwykłą precyzją wykład Angeli Graf-Nold o „punkcie zwrotnym w naukach psychologicznych”, czyli eksperymencie skojarzeniowym C.G. Junga. Warto również wspomnieć o wystąpieniu Volkera Muencha i Henrego Grosa, którzy przedstawili zalety i zagrożenia, wynikające z zastosowania współczesnych technologii w procesie psychoterapii. Odwieczny temat animy i animusa reflektowany przez Ingelę Romare, komentującą wnikliwe uwagi Marion Woodman, obudził żywą dyskusję między uczestnikami. Myślą, która obudziła duże poruszenie, były słowa Junga, że możliwość zrozumienia spotkania kobiety i mężczyzny wychodzi daleko poza inteligencję. Inspiracją do pogłębionej analizy, dotyczącej relacji matka-syn, stała się mitologiczna legenda o Medei, w prezentacji Jamesa Fitzgeralda, co pobudziło do dalszych dyskusji o naturze kobiecości i roli ojcowstwa we współczesnym świecie.

Dzień zakończyła sztuka teatralna oparta na wymianie listów pomiędzy Freudem i Jungiem, pokazująca stopniowe narastanie napięcia w ich relacji zakończonej wypowiedzianym przez Junga zdaniem: „Reszta jest milczeniem”. Co ciekawe, nad powstaniem sztuki pracowało dwóch Freudystów i trzech Jungistów, a prezentowana jest obecnie zarówno w Jungowskich i Freudowskich Instytutach.

 

Program Kongresu
Tags: , , , , ,

Leave a Comment

You must be logged in to post a comment.