„Lament of the Dead. Psychology after Jung’s Red Book” James Hillman, Sonu Shamdasani

cze 4th, 2013 | By | Category: Blog, Książki, Najnowsze, Zapowiedzi wydawnicze

lament of the dead

„Lament of the Dead. Psychology after Jung’s Red Book”

James Hillman[1], Sonu Shamdasani[2]

planowana publikacja: sierpień 2013, wydawnictwo: W. W. Norton & Company, Inc.

 

 

 

Dwóch wiodących naukowców zgłębia obszary znaczące i ważne dla naszego współczesnego myślenia, mając za punkt wyjścia Czerwoną Księgę C. G. Junga.

Lament of the Dead to dialog pomiędzy Jamesem Hillmanem i Sonu Shamdasani, którzy na nowo przyglądają się psychologii, historii i kreatywności z perspektywy Czerwonej Księgi. Hillman, założyciel psychologii archetypowej w nurcie jungowskim, był jednym z bardziej znaczących amerykańskich psychologów i jest współcześnie szeroko znany jako najbardziej oryginalna postać, spośród tych, które wywodzą się ze szkoły jungowskiej. Shamdasani, redaktor i jeden z tłumaczy Czerwonej Księgi C. G. Junga jest uznawany za wiodącego Jungowskiego historyka. Razem badają szereg obszarów Czerwonej Księgi, takich jak relacja do zmarłych, postaci w naszych snach i fantazjach, natura twórczej ekspresji, relacja psychologii do sztuki, narracja i tworzenie opowieści, znaczenie psychologii głębi jako przejawu kulturowego, spuścizna chrześcijaństwa, nasza relacja do przeszłości – jednocześnie zgłębiając ich znaczenie dla naszego współczesnego myślenia.

Recenzja na podstawie: W. W. Norton & Company, Inc., tłum. M. Kalinowska

Więcej informacji...

 


[1] James Hillman – psycholog amerykański, absolwent i doktor nauk Instytutu C. G. Junga w Zurichu. Jest twórcą dziedziny psychologii archetypowej w obrębie psychologii analitycznej. Był redaktorem naczelnym Spring Publications, autorem wielu książek z zakresu psychologii analitycznej (m. in. Samobójstwo a przemiana psychiczna, Healing Fiction, Alchemical Psychology, Re-visioning Psychology, Archetypal Psychology, We’ve Had a Hundred Years of Psychotherapy – And the World’s Getting Worse, Loose Ends, Senex and Puer) . Artykuł w The Guardian o J. Hillmanie.

[2] Sonu Shamdasani – londyński autor, redaktor i profesor w  UCL Centre for the History of Medicine, University College London. Jego prace dotyczą historii psychiatrii i psychologii od XIXw do chwili obecnej. W 2003 roku wraz ze Stephenem Martinem ufundował Fundację Filemona, w której pełni funkcję redaktora głównego. W 2009 roku przygotował opracowanie długo oczekiwanej Czerwonej Księgi, napisanej przez C. G. Junga w latach 1914-1930.

Comments are closed.