Kongres IAAP, poniedziałek – 19 sierpnia

sie 20th, 2013 | By | Category: Kongres IAAP - najświeższe informacje, Najnowsze

Spieszymy przekazać Państwu aktualne informacje z kongresu IAAP w Kopenhadze.

Kopenhaga - ogrody Tivoli

Kopenhaga – ogrody Tivoli

W niedzielę odbył się warsztat „The Living, Moving Body in Analysis”, prowadzony przez Joan Chodorow i jej zespół, w którym wzięło udział około 50 osób, w tym jedna uczestniczka z Polski. Warsztat poświęcony był pracy z ciałem, poszerzaniu świadomości, rozumienia siebie z perspektywy swojej fizyczności tu i teraz. Wieczorem zorganizowano przyjęcie powitalne, co stanowiło doskonałą okazję do spotkań towarzyskich w gronie kilkuset analityków jungowskich. Ponadto odbywały się robocze spotkania, dotyczące między innymi ścieżki szkoleniowej w psychologii analitycznej.

Dzisiaj (w poniedziałek) duże zainteresowanie wzbudził wykład Gustava Bovensipena opsujacy zmiany rozumienia pacjenta i procesu u analityka szczególnie ze względu na liczne kliniczne odniesienia do pracy analitycznej i opisy przypadków. Po południu zorganizowano trzy sesje równolegle z 10 prezentacjami w każdej. W tym czasie przedstawiono również jedyny polski wykład Krzysztofa Rutkowskiego i Małgorzaty Kalinowskiej o społecznych aspektach traumy. W spotkaniu uczestniczyło ok. 50 osób, towarzysząca wykładowi dyskusja dotyczyła między innymi przekazu międzypokoleniowego doświadczenia traumy, rozumienia snów związanych z traumą i specyfiki sytuacji trzeciego pokolenia posttraumatycznego. W kolejnych sesjach odbywały się m. in. prezentacje o własnych doświadczeniach C.G.Junga: drodze do sformułowania techniki pracy z aktywna wyobraźnią oraz kolejny tego dnia ciekawy wykład Lizy Rawitz pracy w piaskownicy z przeniesieniem. Z dużym zainteresowaniem spotkał się również wykład Tristana Trudarta dotyczący współczesnych zjawisk w Izraelu odzwierciedlających protest przeciw nierówności społecznej, widzianych z Jungowskiej perspektywy poszukiwania sposobu grupowej transformacji i Graziny Gudaite o obrazach autorytetu w kontekście traumy zbiorowej.

Harriet Friedmann w mistrzowski sposób ujęła z perspektywy czasowej – począwszy od pierwszych sesji kilkadziesiąt lat temu – po dzisiaj – kontrowersje i innowacje w terapii Sandplay.

 

Zapraszamy do śledzenia kolejnych aktualności.

 

Program Kongresu
Tags: , , , , , , , ,

Leave a Comment

You must be logged in to post a comment.