Już wkrótce polskie wydanie „Wewnętrznego świata traumy” Donalda Kalscheda

sty 22nd, 2016 | By | Category: Blog, Książki, Najnowsze, Polecane, Psychopatologia, Zapowiedzi wydawnicze

wewnetrzny-swiat-traumy_kalsched_okladka-01„The Inner World of Trauma. Archetypal Defences of the Personal Spirit “

Donald Kalsched[1]

wydanie angielskie: Routledge, 1996
planowane wydanie polskie: Zysk i Spółka, luty 2016

 

 

Najbardziej znana książka Donalda Kalscheda – The Inner World of Trauma na stałe weszła do kanonu literatury analitycznej, przynosząc ze sobą nowe spojrzenie na rozumienie cierpienia i przebiegu terapii osób, które doświadczyły dotkliwej traumy. Analizując psychologiczne obrony przed doświadczaniem druzgocącego cierpienia będącego rezultatem traumy Kalsched zwrócił uwagę na autonomię i dynamikę głębokiej warstwy obron psychicznych, które określił jako system „samoochrony psychiki”. Poruszając się pomiędzy psychologią analityczną wywodzącą się z prac C. G. Junga a psychoanalizą, i nawiązując do doświadczeń i koncepcji ich założycieli stworzył ważną syntezę, pozwalającą rozumieć dramatyczny i kontrowersyjny fakt – dlaczego psychika poddana działaniu traumy samotraumatyzuje się w dalszym życiu. „To nie sama trauma wstrząsa psychiką” pisze Kalsched „psychika uczestniczy w tym, traumatyzując siebie samą w odpowiedzi na druzgocące wydarzenia” (Kalsched, 1996).

Ten paradoksalny fakt jest rozumiany przez niego jako aktywacja archaicznych obron, które następnie są personifikowane w formie  archetypowych demonicznych obrazów, co można obserwować w snach i swobodnych skojarzeniach ofiar traumy. W ten sposób powiązana z traumą symbolika obrazów przedstawia autoportret psychiki w jej własnych działaniach obronnych. Kalsched podaje wiele przykładów personifikacji archetypowego systemu samoochrony pod postacią tandemu Obrońcy/Prześladowcy, który symbolizuje nienaruszalną wewnętrzą część Jaźni chronioną przez jej archetypowego opiekuna.

Analizując archetypowe obrony Jaźni Kalsched odwołuje się również do baśni i mitologii. Zwracając uwagę na podobieństwa pomiędzy odkryciami psychologii klinicznej, a pradawnym procesem tworzenia się pojęć, pokazuje, że psychologiczne zmagania współczesnych pacjentów (i tych z nas, którzy starają się im pomóc) prowadzą głębiej w symboliczną fenomenologię duszy ludzkiej niż są gotowe przyznać ostatnie psychoanalityczne dyskusje na temat traumy, czy „zaburzeń dysocjacyjnych”. Wątek powiązań pomiędzy traumą a duchowością kontynuowany jest w jego najnowszej książce Trauma and the Soul.

The Inner World of Trauma jest książką wartą polecenia zarówno ze względu na jej kliniczną wartość, jak i na głęboki szacunek, z którym traktuje delikatną dziedzinę psychologii, którą jest praca z traumą. W polskim wydaniu ukaże się nakładem wydawnictwa Zysk i Spółka na początku lutego 2016 roku.

Artykuł: „Archetypowe obrony Jaźni” 

Strona internetowa D. Kalscheda

Wywiad z D. Kalschedem

 

 

 Małgorzata Kalinowska

 


[1] Dr Donald Kalsched jest psychologiem klinicznym i psychoanalitykiem jungowskim w prywatnej praktyce w Albuquerque w Nowym Meksyku. Jest analitykiem treningowym seniorem w Inter-Regional Society of Jungian Analysts, gdzie wykłada i superwizuje. Wydana przez niego w 1996 roku książka: The Inner World of Trauma: Archetypal Defences of the Personal Spirit zyskała wielu czytelników zarówno w psychoanalitycznym jak i jungowskim kręgu i została przetłumaczona na wiele języków. Dr. Kalsched jest międzynarodowym wykładowcą, którego zainteresowanie ogniskuje się na wczesnej traumie i teorii dysocjacji, jak równiez na jej mitopoetycznych przejawach w obrębie mitu i ikonografii religijnej. Jego nowa książka: Trauma and the Soul została wydana w kwietniu 2013 roku.

Tags: , , , ,

Leave a Comment

You must be logged in to post a comment.