„Time and Timelessness. Temporality in the theory of Carl Jung”, Angeliki Yiassemides

maj 30th, 2013 | By | Category: Blog, Książki, Najnowsze, Zapowiedzi wydawnicze

Angeliki YiassemidesTime and Timelessness. Temporality in the theory of Carl Jung

 Angeliki Yiassemides[1]

planowana publikacja: 17 czerwiec 2013, wydawnictwo: Routledge

 

 

Time and Timelessnes zgłębia rozwój rozumienia czasu przez C. G. Junga w miarę rozwoju jego teorii, jak również wpływ pojęcia czasu na kluczowe elementy jego dzieła. Yiassemides sugeruje, że czasowość odgrywa ważną rolę w wielu ideach Junga i jest blisko powiązana z jego rozumieniem psychiki.

Jung w swoich pracach wnosi ważną kwestię, stwierdzając, że czas możemy potraktować jako względny. Aby rozpoznać całość naszego doświadczenia, musimy wydostać się poza przyczynowość i czasową linearność, tak aby rozwinąć postawę pozwalającą na rozpoznanie wielowymiarowych i synchronicznych doświadczeń. Rozumienie proponowane przez Junga wypiera Freudowską dychotomię, która ogranicza czasowość do świadomości; jego teoria czasu pozwala nam wyjść poza codzienny określony czasowością świat w szerszy obszar, bogaty w znaczenia i powiązania.

W książce znajdziemy między innymi:

  • Teorię czasu według Junga
  • Metaforę śmierci czasu
  • Czas i metafory przestrzenne
  • Rolę czasu w prekognicji, telepatii i synchroniczności
  • Unus mundus i czas
  • Porównanie teorii dotyczących czasu według Freuda i Junga: ukierunkowanie czasowe, wymiarowość i rolę bezczasowości.

Time and Timelessness jest pierwszą książką, która zgłębia tą tematykę z jungowskiej perspektywy, jest też pierwszą książką badającą wpływ, jaki miało pojęcie czasu na rozwój teorii C. G. Junga. Jest ważną pozycją dla naukowców psychoanalitycznych i klinicystów, jak również dla pracujących w obszarze filozofii fenomenologicznej.

Recenzja na podstawie: Routledge, tłum. M. Kalinowska

 [1] Dr Angeliki Yiassemides jest rozwojowym i analitycznym psychologiem (magister i doktorant Uniwersytetu Columbia, Nowy Jork; doktor nauk Uniwersytetu Essex, Wielka Brytania). Mieszka i pracuje w Nicosia, Cypr.

 

Tags: , ,

Leave a Comment

You must be logged in to post a comment.