XIX Międzynarodowy Kongres Psychologii Analitycznej – wydarzenia, tematyka

cze 30th, 2013 | By | Category: Blog, Informacje ogólne, Kongres IAAP 2013, Polecane, Wiadomości, Wydarzenia świat

kongresMiędzynarodowy Kongres Psychologii Analitycznej odbywa się co trzy lata, będąc wspaniałą okazją spotkania jungistów z całego świata. W przeszłości zlokalizowany był m. in. w Barcelonie, Cape Town, Montrealu. Tym razem odbywa się w naszym bliskim sąsiedztwie – w Kopenhadze. Jest też ważnym wydarzeniem dla struktury i dynamiki środowiska jungowskiego – to w jego trakcie osoby, które ukończyły szkolenie uzyskują status analityka jungowskiego, jak również przyjmowane są w skład IAAP nowe Towarzystwa członkowskie. Tegoroczny Kongres stanowi ważne wydarzenie również dla PTPJ – na nim analitykami jungowskimi zostaną osoby ze składu naszego Towarzystwa.

Kongres Psychologii Analitycznej zawsze jest długo oczekiwanym i świętowanym wydarzeniem – tym razem jednak ma szczególne znaczenie – rok 2013 jest okrągłą rocznicą honorującą stuletnią historię rozwoju psychologii analitycznej. Z tej okazji zaplanowano wiele wykładów, warsztatów i prezentacji, pokazujących różnorodność i bogactwo myśli jungowskiej. Wystąpią m. in. znani w środowisku analitycznym  Andrew Saumels, Allan Guggenbühl, Erel ShalitGustav Bovensiepen i. in. W trakcie poniedziałkowych sesji równoległych odbędzie się wykład dwóch członków naszego Towarzystwa: dr hab. nauk med. Krzysztofa Rutkowskiego i mgr Małgorzaty Kalinowskiej, którzy będą omawiać znaczenie wpływu kulturowej traumy na dynamikę pamięci zbiorowej w kontekście współczesnych zjawisk, obserwowanych w polskiej codzienności społecznej i politycznej.

mwKongres rozpoczyna się od warszatu pracy z ciałem, przygotowanego przez zespół Joan Chodorow, znanej jungistki pracującej z aktywną wyobrażnią i ruchem autentycznym, mającej na swoim koncie wiele publikacji w tym zakresie. Inną znaną postacią, która zaznaczy swą obecność  jest Marion Woodman – w środowy wieczór odbędzie się prezentacja filmu: On the Feminine. Marion Woodman in a talk with Ingela Romare. 

Każdy z konferencyjnych dni rozpoczyna się od porannej  seji „Macierzy śnienia społeczengo”, w programie dodatkowych wydarzeń zaplanowano również prezentacje nowości wydawniczych i sesje posterowe. Wiele wykładów i prezentacji zogniskowanych jest wokół „Czerwonej Księgi” C. G. Junga przedstawiając bogactwo jej obrazowania i możliwości interepretacji.
filemon


Wszystkich zainteresowanych nowościami i informacjami na temat wykładów, wydarzeń i nowości wydawniczych z Kongresu zapraszamy do śledzenia naszej storny i subskrypcji naszego Newslettera – w którego wrześniowym numerze Kongresowi poświęcona będzie obszerna sekcja. Dokładne informacje na temat struktury i tematyki Kongresu można znaleźć tutaj...

 

Tags: , ,

Leave a Comment

You must be logged in to post a comment.